Co dalej?

Dotarliśmy do końca przewodnika. Dobra robota! Twoja pierwsza aplikacja w Pythonie jest gotowa. Mam nadzieję, że to dopiero początek Twojej przygody z tym językiem programowania i że udało mi się przekonać Cię, że warto przyjrzeć się mu bliżej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Pythonie i komponentach dostępnych w The Python Standard Library to polecam oficjalną dokumentację (https://docs.python.org/3/).

Możesz też dalej pracować nad generatorem, żeby stał się jeszcze lepszy. Oto moje propozycje.

Wsparcie dla Markdowna#

Źródłem dla generatora są zwykłe pliki tekstowe. To niesie ze sobą pewne ograniczenia. Na przykład, nie możemy dodawać formatowania takiego jak pogrubienie czy kursywa. Jeśli potrzebujesz używać Markdowna w plikach tekstowych, możesz przyjrzeć się zewnętrznemu komponentowi Python Markdown (https://python-markdown.github.io/). Nie jest on częścią The Python Standard Library, więc trzeba go zainstalować za pomocą narzędzia pip.

Bardziej zaawansowane szablony#

Możesz zastąpić element Template z komponentu string bardziej zaawansowanym narzędziem do tworzenia szablonów. Jedną z możliwości jest jinja2 (https://jinja.palletsprojects.com/), która oferuje naprawdę sporo możliwości.

Lepszy wygląd pliku HTML#

Warto pomyśleć nad dodaniem jakichś ładnych stylów do pliku HTML. Do tego będziesz potrzebować znajomości CSS. Możesz przyjrzeć się bibliotece Bootstrap (https://getbootstrap.com/) rozwijanej przez Twittera. Jest ona bardzo popularna i pozwala niskim kosztem tworzyć atrakcyjne strony HTML.

To już wiedza wykraczająca poza Pythona, ale na pewno przyda Ci się ona niejednokrotnie w przyszłości podczas tworzenia innych narzędzi.